Asset 1_4x.png

הזוכות והזוכים בתחרויות הסרטים

תחרות הסרטים הישראליים

תחרות הסרטים באורך מלא

פרס ראשון

ביערות האלו

במאים: יעל קיפר, רונן זרצקי | מפיקים: יעל קיפר, רונן זרצקי

נימוקי השופטים

יצירה קולנועית שמתמודדת עם סוגיה חשובה ונשכחת – עבודות הדְחָק של שנות החמישים והשישים – הפתרון התעסוקתי שהציעה המדינה הצעירה לעולים החדשים שהגיעו אליה לאחר הקמתה.  אף שהיוצרים החליטו שלא להתייחס לקונטקסט החברתי והכלכלי של הימים האלה, יש חשיבות רבה בעצם העלאת הנושא ולשפה הקולנועית המקורית שבה הסרט מטפל בו, המדגישה את האופי המייסר והטראומטי של ההתנסות בעבודות הדחק.

הצילום המוקפד והאקספרסיבי, עבודת התחקיר המושקעת, המשחק האמין יחד עם השילוב האותנטי של לשונות המוצא –  בסרט נוכחוֹת בערבוביה העברית, המוגרבית (הערבית-המרוקנית), הערבית  והצרפתית – ומאפיינות את גיבוריו, כל אלה מעניקים לצופה חוויה עוצמתית רבת מתח, וחומר למחשבה.

תחרות הסרטים הקצרים

ציון לשבח

נכד

במאי: קלאודיו שטיינברג | מפיק: דוד פישר

נימוקי השופטים

נקודת מבט ייחודית, כנה ואינטימית של אב המצפה לנכד. הולדת הנכד מולידה סולידריות משפחתית ומעוררת תקווה ביכולת להתקרב ולגשר על פערים בין דוריים, אידיאולוגים ותפיסות מיושנות.

תחרות סרטי סטודנטים

ציון לשבח

אנא מעא'ה

במאית: שני ברט | מפיקה: שני ברט

נימוקי השופטים

היוצרת בחרה למקד את הסרט בעדותה המחרידה של וורדה אבו-חדיד, המטפלת של איאד אל-חלאק. עדות זו מלמדת, מצד אחד, על רגע כואב בצורה יוצאת דופן של סולידריות ואנושיות בין מטפלת לבן חסותה. ומצד שני, על היעדר החמלה של הציבור הישראלי לנוכח הפשעים שנעשים בשמו.

תחרות הסרטים הקצרים

פרס ראשון

בכורה

במאית: מיה ערמון | מפיקה: נטלי מלמד

נימוקי השופטים

סרט פותח בפנינו בצניעות ומינימליזם צוהר לעולמה המורכב של אחות בכורה שעל כתפיה מוטלת משימת הדאגה לאחיה הצעיר. הסרט מתבונן במבט חודר, נוקב ומפוקח בסיטואציה חיים מורכבת.

תחרות סרטי סטודנטים

פרס ראשון

אדוות

במאית: יעל נודלמן | מפיקה: יעל נולדמן

נימוקי השופטים

היוצרת חוזרת להטרדה מינית שעברה דרך ראיונות טורדי מנוחה עם חבריה באותה תקופה, שמפרקים לגורמים את המושג "סולידריות". ההתבוננות ממרחק הזמן מבהירה עד כמה האירוע טלטל את קבוצת הצעירים והניע תהליך התפכחות. כעת, הסרט מרחיב את האדוות, וקורא גם לנו הצופים בו: אל תעמדו מנגד.    

תחרות הסרטים הבינלאומיים

תחרות הסרטים העלילתיים

פרס ראשון

107 אימהות

במאי: פטר קרקס | מפיקים: פטר קרקס, דניס איבנוב, ויט קלוסק, ז'ירי קונסני, איבנה קורינקובה, איבן אוסטרוצ'ובסקי, פיליפ רמונדה

נימוקי השופטים

סרטו של פטר קרקס נע על הגבול בין תיעודי לעלילתי , הציר העלילתי מבוסס על תחקיר וסיפורים אמתיים ועוקב  אחרי קבוצת אסירות וסוהרת אחת ,נשים רוצחות שהופכות לאימהות בכלא. הקאסט מורכב משחקניות לא מקצועיות ושחקניות ידועות שכולן נעות על ציר עלילתי  ומייצרות אותנטיות ועוצמה רגשית מהפנטת. 

בתוך מציאות ברוטאלית קודרת וקפואה  נחשף מרקם אנושי יוצא דופן ושובר סטראוטיפים. הסוהרת שמתחילה את הסרט כדמות אכזרית וקשוחה שהשליטה והמרות היא עיקר כוחה מפתחת קשר ורגש וחמלה מול האסירות והתינוקות ונחשפת כאישה בודדה כמהה לאהבה שהאסירות הופכות לכל עולמה..  הנשים יושבות על רצח מתוך אהבה וקנאה לרוב של בני הזוג מתוך הגנה עצמית או מציאות אלימה. הן מספרות על הרצח בצורה ישירה  אכזרית קרה  ונטולת  חרטה. הצייתנות כאסירות שביצעו רצח אכזרי והרכות והרגש שהן מפגינות מול התינוקות מייצרות מורכבות מוסרית ורגשית.

הסרט בנוי משגרת יום יום הישרדותית ואכזרית שחושפת מרקם חיים, בדידות וקושי קיומיים בשני הצדדים לצד רגעי קסם אנושיים.

חוויה קולנועית מטלטלת ויוצאת דופן.

תחרות הסרטים התיעודיים

ציון לשבח

אריקה

במאים: לארס אדמן, ויליאם יוהנסן קאלן | מפיקים: אנדי ג'ונס, ויליאם יוהנסן קאלן, האנה פליפו, אנדראס רוקסן, קנוט סקוגלנד, אלי סמית, חוזה מיגואל גארידו ואלדז

נימוקי השופטים

אנו מצדיעים לאומץ לבם ולהתעקשותם של יוצרי הסרט לעמוד לצד הקורבנות החפים מפשע  של העיר הצ'יליאנית הקטנה אריקה. הסרט "אריקה" לא חוסך במאמץ כדי לחשוף את התהליכים המשפטיים הנעלמים מן העין שבאמצעותם נוצר העוול. חבר השופטים מבקש להכיר באסתטיקה האינטליגנטית של הסרט, בתמרון הנרטולוגי הנבון שלו וברדיפה הכריזמטית אך הצנועה של גיבורו אחר האמת, דבקות חסרת פשרות שמזכירה לנו שאנו אחראים למעשינו בכל זמן ומקום.

תחרות הסרטים התיעודיים

פרס ראשון

אני לא לבד

במאי: גארין הובנסיאן | מפיקים: אריק אסרליאן, גארין הובנסיאן, טטביק מנוקיאן, אלק מוהיביאן

נימוקי השופטים

הסרט מציג את סיפורו המרתק של אדם אחד, שמחויבותו הבלתי מתפשרת לאידיאלים של דמוקרטיה, סולידריות וצדק חברתי מנחה אותו במסעו להפיל מערכת שלטונית מושחתת, המטיבה עם מעטים על חשבון הרבים. בעוצמה קולנועית מחשמלת, הדומה לגיבור הסרט האמיץ, "אני לא לבד" - מרגש ובה בעת מחנך - מעורר תקווה לאפשרות שמה שנכון, צודק וטוב יכול לגבור על המבקשים לדכא אידיאלים אוניברסליים אלו.

תחרות הסרטים התיעודיים

ציון לשבח

משחק הצללים

במאיות: איפייה בלנקוורט, אלס ואן דרל | מפיקה: איריס למרטסמה

נימוקי השופטים

"משחק הצללים" הוא מסמך חברתי ואמנותי נדיר החושף בעדינות את גיבוריו, הנערים השבריריים-אך הנועזים ובכך נוגע בענווה בחייהם -  מחייב אותנו למבט שכבר אין לנו את הפריבילגיה להתעלם ממנו. בעידן שבו עשרות מיליוני עקורים ברחבי העולם נאלצים לחוות את הפרת זכויות האדם הבסיסיות שלהם, "משחק הצללים", בעזרת צילום מתמשך וסבלני ובשפה קולנועית עשירה, מכיר בסבלם של העקורים ובחוסר הצדק המשווע  שהפוליטיקה שלנו גורמת להם.

צוותי שיפוט

צוות שיפוט סרטים בינלאומיים תיעודיים

פרופ' דן גבע – יו"ר, פרופ' גרנט בוצ'רט, מיכל ורשאי

צוות שיפוט סרטים בינלאומיים עלילתיים

ג'ולי שלז – יו"ר, שולה שפיגל

צוות שיפוט סרטים ישראליים באורך מלא

פרופ' זהר שביט – יו"ר, קרן אלכסנדרוני, אלון גרבוז, עמנואל הלפרין,

ד"ר יסמין ששון

צוות שיפוט סרטים ישראליים קצרים וסרטי סטודנטים

קרן שעיו – יו"ר, איילת בכר, רותי וישנבסקי, תום מהגר