הילדים - מעצרי ילדים ונערים בשטחים

 

מחיר: 19.90 ש״ח

יום ראשון | 6/12/20

בשעה 19:00

כשהנערים ישובו

בימוי: טונה אנדרסן | נורווגיה | תיעודי | 2012 | 58 דקות

מדי יום נעצרים נערים פלסטינים ע"י חיילי צה"ל באשמת יידוי אבנים, ונשלחים לכלא לחודשים ואף שנים. כשנערים אלה משתחררים מהכלא, הם מתקשים להסתגל חזרה לחיים. בבית ימק"א שבחברון מתקבצים 12 נערים כאלה לפגישות ייעוץ קבוצתיות האמורות לסייע להם לחזור לחיים נורמליים.

כל נער מבטא את קשייו בדרכו – מוחמד לא רוצה ללכת לביה"ס ומבלה את ימיו בהתגרות בחיילים, מהרן בילה שנתיים בכלא וכשהשתחרר לא הצליח לחזור ללימודים או למצוא עבודה ומכלה את לילותיו במשחקי וידאו, וחמזה לא מצליח להתרכז ומוציא את זעמו על אחיו הצעיר. במציאות שבה הנערים חיים, מאסרים ממושכים הם עניין שבשגרה, ולכן הם לא רגילים לדבר על הקשיים הנפשיים והסיוטים שתוקפים אותם. הקבוצה נהיית מקום בטוח להיפתח ולדבר על הטראומות, גם אם המציאות לא מאפשרת חיים נורמליים. הנערים מדברים על שאיפות לעתיד, כשהכיבוש יסתיים, להיות טייס או רופא, למשל; חלומות נאיביים. אך הסיכוי שיחזרו לכלא גדול מן הסיכוי להשתקם.
הסרט מאפשר מבט נדיר אל ההשלכות הטרגיות של כליאת נערים שנולדו לתוך מציאות של כיבוש.

99.7%

בימוי וכתיבה: עינת ויצמן

הסרטון הוא פיילוט לסרט ארוך שיתעד ביקורים בבית המשפט הצבאי עופר במטרה לחשוף את אחד המנגנונים המרכזיים של הכיבוש ואופן השליטה של הצבא במאות אלפי בני אדם, נתיני הכיבוש. 

בתהליך הכתיבה והתחקיר המערכת הצבאית חסמה לי את הקשר לבעלי התפקידים. ניסיתי לדבר עם כמה מהם בביקורים שלי בבית המשפט- נתקלתי בסירוב. אחר כך ניסיתי בצינורות המקובלים- דרך דובר צה"ל – ובכל פעם נענתי בשלילה. הסרט יתעד את עדויות הראיה שלי  מתוך בית המשפט הצבאי עופר- מנגנון צללים עם מינימום ביקורת עיתונאית או אזרחית ובמקביל גם יחשוף את הניסיונות של המערכת לא לאפשר את התיעוד.

אל הביקורים במחנה עופר התלוותה אלי האמנית, אמי ספרד, שיצרה הדמיה ממוחשבת שמשחזרת את  מה שראינו וחווינו. האיור הממוחשב בסגנון של איורי בית משפט קלאסים בצירוף העדות שלי מהמקום ינסו לשרטט את קו המתאר של החור השחור הזה ויציגו את תיאטרון בית המשפט. 

​​הילדים

בימוי וכתיבה: עדה אושפיז

קטעים נבחרים מהסרט "ילדים", המשתתף בתחרות הרשמית של פסטיבל ירושלים ויוקרן בקרוב בהוט 8. הסרט חושף את עולמם של ילדים פלסטינים, דור שלישי ורביעי שנולד לתוך הכיבוש, לכוד בשגרת כיבוש שמכתיב כל פינה בחייהם; 50 שנות כיבוש, שאותותיהם ניכרים היטב באטימות ובעיוורון המוסרי ההולך וגדל של הכובש, שלבו גס בהפיכת ילדים לאויב מסוכן, כביכול מחוסר ברירה, שכן "חייבים" לתחזק את הכיבוש. ומנגד חברה פלסטינית שמגויסת יותר ויותר למאבק נגד הכיבוש ולהגנה על הנראטיב הלאומי שלה. בתוך המציאות הזאת הילדים מחפשים את קולם. חוסר האונים שלהם שובר את הלב, שכן בכל מקום שהמציאות סוחפת אותם אליו הם עדיין רק ילדים, שובבים, מצחיקים, מתלבטים עם אותן בעיות של ילדות וגיל ההתבגרות כמו כל ילד בעולם.

בתום ההקרנה שיחה בהשתתפות עדה אושפיז, עינת ויצמן  ומוריה שלומות  בהנחיית פרופ' דן גבע.